Tepelné čerpadlo a jeho nevýhody
Pokud jste se začali zajímat o alternativní zdroje energií a solární elektrárny, jistě jste narazili také na tepelná čerpadla. Ty jsou často instalovány společně s fotovoltaikou, protože právě kombinace těchto dvou zařízení přináší největší užitek. Solární elektrárna zvládne automaticky předávat čerpadlu přebytečnou energii a na základě toho jej i regulovat. Spojení čerpadla a fotovoltaiky vám zaručí maximální využití vyrobené energie například v případě, že nepoužijete baterie. Tepelné čerpadlo pak přebytky dokáže uložit do ohřevu vody nebo i vytápění domu. Jaké jsou ale nevýhody tepelných čerpadel?
Za instalaci tepelného čerpadla si připlatíte
Největší nevýhodou tepelného čerpadla je jistě vysoká pořizovací cena. Oproti jiným typům vytápění je tepelné čerpadlo finančně náročně. Na druhou stranu je ale návratnost investice v některých případech pouhých 5 let, k čemuž vám pomohou dotace z programu Nová zelená úsporám. Právě na kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla získáte od státu nejvyšší dotaci. Ta může zaplatit až polovinu vynaložených nákladů na instalaci obou zařízení. Pořizovací náklady, a zároveň i výhody a nevýhody, se odvíjí od typu použitého tepelného čerpadla. Používají se následující kombinace:
Tepelné čerpadlo země-voda
U tepelného čerpadla typu země - voda je energie získávána ze země dvěma způsoby. Pokud vlastníte větší pozemek, vyplatí se vám pořídit zemní kolektor. Naopak pokud máte menší zahradu využijete spíše geotermální vrt. Nevýhody tohoto řešení jsou jistě náklady spojené se zemními pracemi. Geotermální vrt je časově i finančně velmi náročný. Pro tento typ tepelného čerpadla je potřeba mít vypracovaný hydrogeologický a stavební projekt. Samotné vrtání pak stojí asi 1000 Kč za jeden metr, přičemž běžné vrty dosahují hloubky až 150 metrů.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda
Tato varianta získává teplo z venkovního vzduchu a přenáší jej do vody v topení či zásobníku vody. Tato čerpadla s venkovní jednotkou sice fungují i při teplotách pod bodem mrazu, vyznačují se ale vyšší energetickou náročností. Tento problém můžete částečně vyřešit napájením ze solárních panelů. Přestože jsou počáteční investice nižší, bez výkonné solární elektrárny zaplatíte více za provozní energii. Venkovní jednotky bývají občas hlučné a malá úspora energie se rozhodně nevyplatí v případě, že nebudete moci v noci spát. Díky snadné instalaci s minimálními zásahy do stavby je toto řešení ale oblíbenou variantou pro vlastníky solární elektrárny.
Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch
Tento typ čerpadla získává energii z venkovního vzduchu odpařováním chladiva a předevá ji do interiéru následnou kondenzací. To vše se děje v tepelném výměníku. U této varianty je nevýhodou nutnost mít jednu jednotku venku a druhou uvnitř. Obě tyto jednotky mohou být hlučné a narušovat klid vaší domácnosti, navíc vnitřní jednotka vyfukuje teplý vzduch do místnosti, což může být pro někoho nepříjemné. Opět se ale jedná o zařízení snadné na instalaci s minimálními zásahy do stavby.
Tepelné čerpadlo voda-voda
Tento typ získává energii nejčastěji ze studny, instalaci můžeme ale provést také na menším rybníku či jiné nádrži vody s dostatečnou hloubkou. Teplo z vody se odebírá v tepelném výměníku a je použito na ohřev užitkové nebo topné vody. Velkou nevýhodou tohoto typu čerpadla je náročná údržba. Provozovatel takového čerpadla musí kontrolovat samotné čerpadlo, elektrické připojení, hadice na vodu a průchodnost filtru. Tento typ také vyžaduje stálý průtok vody, protože v případě poklesu může dojít k zamrznutí vody ve výparníku. Tento typ čerpadla vyžaduje také častější kontroly odborného servisu i častější servis. Tepelné čerpadlo voda-voda má ale vysoký topný faktor, díky stabilitě zdroje tepla.
Závěrem
Všechny zmíněné varianty slouží k úsporám za energie a tuto funkci plní skvěle. Navíc, pokud zkombinujete tepelné čerpadlo se solární elektrárnou, náklady na provoz budou o dost menší. Majitelé domů, kteří se rozhodnou pro instalaci fotovoltaiky i tepelného čerpadla také dosáhnou na vyšší dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Při výběru tepelného čerpadla budou zřejmě nejdůležitějším faktorem vaše možnosti instalace. Někde prostě není možné udělat hloubkový vrt, jinde zase nesnesete hlučnost čerpadla přímo za okny domu. O výběru správného tepelného čerpadla se můžete poradit s našimi odborníky, kteří rádi pomohou s volbou ideálního zařízení pro váš dům a pozemek.
Spočítejte si kolik váš dům ušetří se solární elektrárnou, nebo tepelným čerpadlem.