Jak FVE vlastně funguje během dne a během noci?
Fotovoltaická elektrárna vytváří elektrickou energii ze slunečního světla. Z toho jasně vyplývá, že má nejvyšší účinnost během dne, kdy svítí slunce a paprsky dopadají na solární panely. Tato technologie je založena na využití fotoelektrického jevu k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. Během noci se tak musí fotovoltaika spoléhat na dodávky energie od běžného distributora, protože sama nevyrábí elektřinu. Pokud počítáte s větší spotřebou během noci, rozhodně zvažte instalaci solární elektrárny s baterií. Ta akumuluje nevyužitou elektřinu během dne a lze ji následně využít během noci nebo nepříznivého počasí.
Ve dne FVE pracuje naplno
Fotovoltaický systém se skládá z fotovoltaických panelů, které jsou nejčastěji umístěny na střeše budovy, kde jsou vystaveny slunečnímu záření. Nezřídka se ale objevují také solární panely instalované na svahu nebo přímo na zemi. Panely obsahují krystalický křemík, který má schopnost absorbovat fotonové částice slunečního záření a uvolňovat fotony. Tento proces se nazývá fotovoltaický jev. Když jsou fotony slunečního záření absorbovány v polovodičovém materiálu, uvolní elektrony, což vede ke vzniku stejnosměrného elektrického proudu. Tento proud následně putuje do měniče, který jej převede na střídavý proud využívaný k napájení naprosté většiny domácích spotřebičů či průmyslových strojů.
Pokud fotovoltaický systém vyrábí více energie, než je v danou chvíli potřeba, přebytečná energie může být uložena do baterií nebo může být prodána do sítě distributora. Naopak, pokud nesvítí slunce naplno a FVE vyrábí méně energie, než je momentálně třeba, může se energie doplňovat z běžné energetické sítě. Instalace s bateriemi jsou tedy stále oblíbenější, protože lze vyrobenou elektřinu využít až ve chvíli, kdy je potřeba. Navíc pro prodej elektrické energie zpět k distributorovi potřebujete licenci. Nepočítejte také s tím, že se na prodeji elektrické energie dá vydělat. Ve většině případů nabídne distributor levnější energii v případě, že vaše solární elektrárna nebude vyrábět dostatek elektřiny. Stále navíc platíte distribuční poplatky. Instalace s baterií je tedy nejvýhodnější.
Běžné solární panely v noci nevyrábí elektřinu
Fotovoltaický systém se během noci spoléhá na jiný zdroj energie. Tím může být například baterie nebo elektřina od běžného distributora. Pokud je systém vybaven bateriemi, které byly nabity během dne, mohou být baterie využity k poskytnutí energie v noci. V případě, že baterie nemáte nebo jsou vybité, je nutné odebírat elektřinu z běžné sítě. Fotovoltaické panely v noci nemohou fungovat, kvůli naprosté absenci slunečního svitu. Na tomto problému samozřejmě usilovně pracují vědci a vypadá to, že v nejbližších letech budou dostupné panely schopné vyrábět elektřinu také v noci. Pro majitele běžných domů je tato technologie zatím nedostupná a stále se pracuje na jejím vývoji.
Základem nové technologie je infračervené záření, které dopadá na Zemi i během noci a následně se odráží zpět do atmosféry. Vědci v současnosti pracují na termoradiativní diodě, která je schopna toto záření zachytávat. Stejně, jako u běžných slunečních paprsků i zde je následně možné oddělit elektrony a využít je k výrobě stejnosměrného proudu. V budoucnu tak může být výroba elektřiny během noci běžnou součástí fotovoltaické elektrárny, přestože noční výkon nebude zdaleka dosahovat výroby elektřiny během dne. Jinou cestou se vydali vědci v Maroku, kde zkoušejí termosolární panely. Ty posílají vyrobenou elektřinu do nádrže se solným roztokem, ten zahřívají a posléze teplo postupně uvolňují také během noci. Tento typ solární elektrárny tedy funguje na principu parních turbín a může se jednat o jeden ze způsobů, jak používat solární elektrárnu také v noci.
Spočítejte si kolik váš dům ušetří se solární elektrárnou, nebo tepelným čerpadlem.