8 mýtů o domácích fotovoltaických elektrárnách
Pokud jste se zajímali o instalaci solární elektrárny, jistě jste na internetu narazili na několik informací, které mluvily v neprospěch tohoto alternativního zdroje energie. Řada z nich jsou ale jen mýty, špatně vyložené informace nebo negativní zkušenosti jedinců. Níže uvádíme 8 mýtů o domácích fotovoltaických elektrárnách, které nejsou tak úplně pravdivé.
1. Investice do fotovoltaiky se nikdy nevrátí
Pořízení solární elektrárny není levná záležitost, přestože až polovinu nákladů hradí stát v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Pokud správně spočítáte energetickou náročnost vašeho domu a nainstalujete fotovoltaiku s odpovídajícím výkonem, platí, že investice se vám vrátí do pěti až deseti let. Solární elektrárna ale bude vyrábět elektřinu i potom, co se vám v rámci levného zdroje energií vrátí peníze do ní investované. Od té chvíle už budete využívat jen výhod levné solární energie a úspora za elektřinu bude ve vašem rozpočtu znatelná minimálně během dalších deseti let.
2. Čekají vás neustále opravy a náročná údržba panelů
Nejnáročnějším úkolem je samotná instalace solární elektrárny, kterou samozřejmě provádí naše firma. Následná údržba vyžadovaná po majiteli je minimální. Panely Longi, které používáme pro instalaci solárních elektráren, jsou opatřeny samočistící vrstvou. Díky tomu jsou veškeré nečistoty, jakými jsou například pyly nebo prach, omyty deštěm. Rozhodně není nutné jednou týdně vylézt na střechu a panely umývat. Navíc se s panely nijak nehýbe, neotáčí a nemají tedy žádné mechanické části, které by se mohly užíváním poškodit. Pravidelná údržba a kontrola prováděná našimi pracovníky je plně dostačující a solární elektrárna nevyžaduje žádnou údržbu po majiteli.
3. Povolení k instalaci solární elektrárny je zdlouhavé a náročné
Tento mýtus vyvrátíme rychle a snadno. Veškerou agendu spojenou s povolením instalace solární elektrárny za vás vyřídí naši experti. Ať už se jedná o povolení od distributora nebo vyřízení dotace, vše vyřídíme za vás. Veškeré “papírování” je v ceně dodání solární elektrárny.
4. Solární panely využijete maximálně k ohřevu vody
Je pravdou, že výkon solární elektrárny nikdo nepokryje celou spotřebu domácnosti. Běžně se instalují solární panely, které jsou schopné pokrýt asi 60 % spotřeby energie. I tak se ale jedná o značnou úsporu, kterou jistě oceníte. Navíc solární elektrárna zvládne napájet i běžné domácí spotřebiče, navíc v kombinaci s bateriovým úložištěm si můžete přebytečnou energii uschovat a využít na provoz pračky a sušičky, až to bude potřeba. I bez ukládání energie do baterií ale solární elektrárna zvládne daleko více, než jen ohřát vodu. Například v kombinaci s tepelným čerpadlem, napájeným ze solárních panelů, můžete bez problémů vytopit celý dům.
5. Solární panely vyrábí elektřinu pouze v létě a při nízké oblačnosti
Při výrobě elektrické energie ze slunečního světla nehraje téměř žádnou roli venkovní teplota. Elektřinu tedy budou vyrábět i v zimních měsících. I při velké oblačnosti panely stále dodávají elektrický proud, byť v menším množství. Navíc dodáváme i panely s technologií half-cell, která zaručí větší účinnost i v případě, že sluneční paprsky dopadají jen na polovinu panelu.
6. Instalaci solární elektrárny si provedete sami a ušetříte za práci
Tuto možnost rozhodně nedoporučujeme, protože zapojení solární elektrárny není úplně jednoduché. Navíc pro získání dotací je nutné, aby montáž provedla odborná firma se všemi potřebnými certifikáty. Po instalaci musí celou elektrárnu revidovat distributor i revizní technik a podmínky pro získání revize jsou opravdu přísné. Instalaci fotovoltaiky svépomocí rozhodně nedoporučujeme.
7. Solární elektrárny zatěžují síť a zdražují elektřinu od dodavatele
Už z podstaty fungování fotovoltaiky není toto tvrzení pravdivé, právě naopak. Díky tomu, že vyrábíte vlastní elektřinu, odebíráte méně z distribuční sítě a její zatížení tím snižujete. Navíc, pokud přebytečnou energii do sítě distributora sami dodáváte, získáte zvýhodněnou cenu při zpětném odběru ze sítě.
8. Solární panely nelze ekologicky zlikvidovat
Panely pro výrobu energie ze slunečního světla jsou z 90 % tvořeny sklem a hliníkovým rámem. Aktuálně se výrobci snaží při výrobě využívat co nejméně toxických kovů a dnes již najdeme škodlivé kadmium v panelech jen zřídka. Solární panely také vydrží fungovat i třicet let a první vlna recyklací starých panelů nás čeká až v budoucnu, kdy bude ekologická likvidace takových komponent sofistikovaná a šetrná k přírodě.
Spočítejte si kolik váš dům
ušetří se solární elektrárnou.