Jaká je návratnost fotovoltaiky
Pořízení solární elektrárny se dá považovat za běžnou investici, která vám přinese výhody do budoucna. U fotovoltaiky tomu není jinak, protože její pořizovací cena není nejnižší a zákazníky tak často zajímá, zda se vůbec vyplatí solární elektrárnu pořizovat. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám jsou nyní nejlepší podmínky pro pořízení fotovoltaiky. Dotace mohou totiž uhradit až polovinu nákladů spojených s instalací solární elektrárny a díky tomu zkrátit návratnost investice na polovinu. Běžně se udává, že návratnost fotovoltaiky se pohybuje od 7 do 10 let. Při chytrém využívání solární energie, například v kombinaci s bateriemi nebo tepelným čerpadlem, se může tato doba zkrátit i na 5 let.
Důležité je chytře využívat vyrobenou elektřinu
Je několik základních faktorů, které ovlivní dobu návratnosti investice do solární energie. Záleží na spotřebě vašeho objektu nebo velikosti instalované fotovoltaiky. Neméně důležitá je také cena energie od vašeho běžného dodavatele a způsob uložení přebytkové energie. Jestliže nainstalujete slabší solární elektrárnu a váš dům bude stále odebírat elektřinu od dodavatele, doba návratnosti se samozřejmě zvýší. Pokud dobře spočítáte spotřebu vašeho objektu a vyberete dostatečně výkonné solární panely, můžete odebírat jen minimum elektřiny od dodavatele a návratnost tak výrazně zkrátit. Velmi záleží také na tom, zda se rozhodnete využít baterie pro úschovu přebytkové energie, nebo sáhnete alespoň po tepelném čerpadle, které využije přebytkovou energii. Pokud budete přebytky vracet do sítě, budete v ideálních slunečních podmínkách vyrábět elektřinu navíc, kterou nevyužijete. Naopak večer či při špatném počasí bude fotovoltaika vyrábět daleko méně energie a vy ji budete muset odebírat od dodavatele za vyšší ceny.
Významnou roli hraje také aktuální cena elektrické energie od běžných dodavatelů. Pokud se cena elektřiny zvyšuje, vaše návratnost je o to kratší, protože výroba solární energie nezávisí na ceně elektřiny. Při maximálním využití solární elektrárny pro vás tedy nehraje roli, zda-li stojí u dodavatele 1 kWh 3 Kč nebo 25 Kč. Zajímat vás bude pouze výkon vaší solární elektrárny. Pro ideální návratnost byste měli spotřebovat více než 70 % vyrobené energie. Jestliže nainstalujete solární panely na víkendovou chatu a energii nebudete okamžitě spotřebovávat, návratnost investice se markantně prodlouží. Pokud nemá objekt stálý odběr, nemá téměř smysl uvažovat o instalaci většího počtu solárních panelů. V takovém případě bude stačit jen několik panelů na ohřátí vody během víkendových pobytů na chalupě.
Jak snadno spočítat návratnost fotovoltaiky?
Nejběžnějším výpočtem pro zjištění návratnosti je porovnání pořizovací ceny s uspořenou částkou za energie během jednoho roku. Pro tento zjednodušený výpočet je ale nutné uvažovat tak, že domácnost spotřebuje více než 70 % vyrobené energie a že panely jsou ke slunci natočené v ideálním úhlu a mají tedy maximální účinnost. Spotřebovat co nejvíce vyrobené energie je důležité především při instalaci solární elektrárny bez baterie nebo tepelného čerpadla. Pokud dobře spočítáte spotřebu a vyrobenou energii využijete na maximum, stačí vzít pořizovací cenu a vydělit ji částkou, kterou jste dosud platili za elektřinu za jeden rok. Pro jednoduchost tedy instalace solární elektrárny stála 250 000 Kč a vy zaplatíte 25 000 Kč ročně za elektřinu. Návratnost takové elektrárny je tedy 10 let. Dnes ale můžete využít dotace z programu Nová zelená úsporám a díky nim se návratnost může snížit až na polovinu.
Při zvyšujících se cenách za elektrickou energii od dodavatelů se ale návratnost solárních elektráren rychle snižuje každým rokem. Instalace fotovoltaiky se vyplatí hlavně z dlouhodobého hlediska. Ušetřené peníze zaplatí náklady na instalaci a zároveň vám stále zůstane energetická nezávislost a zdroj levné elektrické energie. Za návratnost ale můžeme považovat také řadu výhod, které sebou používání solární elektrárny přináší. Jedním z hlavních důvodů je také ekologie a ekologické stavby, které jsou v dnešní době velmi populární a mohou vám zajistit vyšší dotace. Jistě ale oceníte také vlastní zdroj energie v případě výpadků elektrické sítě a nezávislost na dodavatelích energií.
Spočítejte si kolik váš dům
ušetří se solární elektrárnou.