Rozdíl mezi monokrystalickými, polokrystalickými a amorfními panely
Pořízení fotovoltaické elektrárny je nákladné a je tedy vhodné si před samotnou koupí prostudovat všechny důležité informace. Hlavní komponentou jsou jistě samotné solární panely, které se vyrábějí v několika variantách. Pro svou fotovoltaickou elektrárnu si můžete vybrat monokrystalické, polykrystalické nebo amorfní panely. Pojďme se podrobněji podívat na to, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů panelů, abyste zjistili, který se nejvíce hodí na váš dům.
Monokrystalický panel má vyšší účinnost
Tento typ panelu se vyrábí z jednoho kusu křemíku, od čeho je odvozen i jeho název. Na první pohled je lze poznat díky jejich černé barvě. Vyrábějí se řezáním velmi tenkých plátků, což zvyšuje náročnost výroby. Běžně se vyrábí s články o velikosti 158x156mm a byly prvními, které se začaly vyrábět. Výrobní cena je o něco vyšší než v případě ostatních typů, hravě to ale vyrovná účinnost panelu. Ta dosahuje u monokrystalických panelů až 23 %, což je opravdu dobré. Je ale důležité říci, že tato hodnota platí v ideálních podmínkách, tedy na přímém slunci. V našich podmínkách tedy bude jeho účinnost o něco nižší. Monokrystalické panely jsou ideální pro střechy s menší plochou pro montáž panelů. Pokud zvolíte monokrystalický panel, musí mít vaše střecha ideální orientaci vůči slunci, aby jeho účinnost dosahovala požadovaných hodnot. V opačném případě se vám koupě takového panelu nevyplatí a zbytečně zaplatíte za výkon, kterého nikdy nebudete schopni dosáhnout.
Polykrystalické panely jsou účinné i při špatných světelných podmínkách
Pokud nemáte ideálně orientovanou střechu a ve vaší lokalitě nebývá příliš slunečno, jsou polykrastalické panely dobrou volbou. Tyto panely mají oproti monokrystlalickým daleko lepší účinnost během zataženého počasí. Polykristalické panely se dříve vyznačovaly nízkou účinností a bylo tak nutné si dobře rozmyslet, zda využít tyto panely nebo raději zvolit monokrystalické. V současnosti jsou ale polykrystalické panely téměř stejně účinné jako monokrystalické a navíc daleko lépe fungují při nepříznivém počasí. Navíc při výrobě tohoto typu panelu nedochází k takovému plýtvání křemíkem, jako u těch monokrystalických. Jejich výroba je tedy levnější a ekologičtější. Výroba polykrystalických panelů probíhá lisováním menších kousků do jednoho celku. Polykrystalické panely mají sytě modrou barvu. Tento typ má aktuálně nejlepší poměr účinnost a cena a je jasnou volbou pro většinu investorů.
Amorfní panely se vyznačují lehkostí
Třetím typem jsou tenkostěnné amorfní panely, které jsou velmi oblíbené díky své nízké hmotnosti. Amorfní panely se nejvíce hodí na mobilní bydlení, jakým je například karavana nebo mobilheim. Jedná se o tenký film amorfního křemíku, jež je slitinou kadmia a teluru či mědi, india, galia a selenu. Tato slitina se následně nanáší na tenký a pevný povrch, tedy sklo nebo plasty. Vznikne tak tenký a flexibilní pásek, který je velmi nenáročný na instalaci. Nevýhodou amorfních panelů je poloviční účinnost oproti polykristalickým a monokrystalickým panelům. Ve velkých vedrech se ale nepřehřívá a jeho účinnost neklesá se zvyšující se teplotou. Jsou tedy ideální do průmyslových komplexů na střechy plechových hal, které by běžné fotovoltaické panely neudržely.
Shrnutí
Nyní je tedy zřejmé, že do našich podmínek se nejvíce hodí polykrystalické panely, které mají dobrou účinnost i při špatném počasí. Jejich výroba je také ekologičtější a cena nižší. Pokud ale máte ideálně orientovanou střechu a dostatek slunečního světla po celý rok, můžete klidně zvolit i monokrystalické panely. Ty jsou o něco dražší, nabízejí ale o něco větší účinnost jako ty polykrystalické. Pokud uvažujete o fotovoltaické elektrárně pro karavan, je amorfní panel skvělou volbou. Je totiž nesrovnatelně lehčí oproti předchozím dvěma typům a jeho poloviční účinnost vám nebude u mobilního bydlení tolik vadit.
Spočítejte si kolik váš dům
ušetří se solární elektrárnou.